Ceremonia nadania imienia jest uroczystością, która daje nam możliwość powitania dziecka w rodzinie.
Jest to piękna forma uhonorowania rodziców w ich nowej roli życiowej, jak również uczczenia tego, że na świecie pojawił się ważny, wyjątkowy dla nas człowiek.
Ceremonia ta przeznaczona jest dla wszystkich rodziców, niezależnie od filozofii, religii czy stylu życia. Dla wszystkich, którzy chcieliby podkreślić fakt przyjścia na świat swojego dziecka. W tych ceremoniach chodzi o ukazanie dumy i radości z niezwykłego zdarzenia, jakim jest pojawienie się potomstwa w rodzinie.
Przypomina nam również o odpowiedzialności jaka na nas spoczywa, o wartościach jakie młodemu człowiekowi chcemy przekazać i o szacunku jaki mu się należy.
Często zapominamy, że imię niesie w sobie ładunek symboliczny. Każde imię coś oznacza. Niektóre imiona wybieramy ze względów sentymentalnych, po babciach, wujkach. Wybór imienia dla dziecka to ważny moment w życiu każdego rodzica. Tą ceremonią chcemy zaakcentować istotność tego wydarzenia, dać rodzicom szansę podzielenia się swoimi przeżyciami, nadziejami i radością z innymi.
Przebieg takiej ceremonii zależy od rodziców, to oni decydują o tym, jak chcą uczcić ten wyjątkowy moment. Są jednak trzy punkty obowiązkowe, na których opiera się ta uroczystość. Są nimi: uroczyste nadanie imienia, czyli moment, w którym rodzice witając dziecko w rodzinie, wyjaśniają najbliższym dlaczego wybrali to akurat imię i czego swojemu dziecku z tym imieniem życzą; przysięga rodziców o bezwarunkowej miłości do dziecka, zobowiązanie do troski i szacunku dla jego indywidualności; przysięga rodziców honorowych, których rodzice wybierają, aby zawsze czuwali nad dobrem dziecka i byli jego przyjaciółmi, gdy takowych mu kiedykolwiek zabraknie.
W ceremoniach humanistycznych ważny jest rytuał, dlatego zwyczajowo podczas ceremonii nadania imienia rodzice dwiema świecami zapalają trzecią, której ogień symbolizuje życie dane dziecku przez rodziców.